Windows Server 2019 Kurulumu

Merhaba
Bu ilk makalemde sizlere Windows Server Ailesinin yeni üyelerinden olan Server 2019 kurulumunu gerçekleştiriyor olacağım.

Windows Vista, 7, Server 2008, Server 12 işletim sistemlerini kurmuş iseniz Server 2019 kurulumunu anlatan bu makaleyi  okumanıza   gerek yoktur diye düşünüyorum  Yeni nesil sunucu işletim sistemleri kurulumlarında kullanıcı etkileşiminin oldukça minimize edildiğini görmekteyiz. Buda demek oluyor ki işletim sistemi kurulumu sırasında kurulumu gerçekleştiren  kişiden  az bilgi isteyerek; kurulum tamamlanmasının ardından rol  bazlı olarak  özelleştirebileceğimiz güvenli ve performansı  yüksek  bir kurulum sunmaktadır. 

Windows Server 2019, Windows 10 ve sonrası işletim sistemleri kurulum adımları hemen hemen aynıdır. Önceki sürümlerde kurulum sırasında istenilen bilgiler kurulum sonrasındaki Server Manager’a eklenmiştir.

evet artık kuruluma başlayabiliriz..

İlk olarak aşağıda yer alan kurulum işlemini başlatma seçeneklerine göre hazırlıklarımızı yapıyor ve kurulum planımızı yapıyoruz

DVD ile Kurulum : Server 2019 kurulumunu içeren DVD-ROM’u optik sürücüsüne yerleştiriniz ve sunucunuzu yeniden başlatınız. Sunucunuzun BIOS’da DVD-ROM dan önyükleme yapacak şekilde ayarları düzenlediğinizden emin olunuz.

USB/Harici Disk ile Kurulum : Özel olarak hazırlamış olduğunu USB bellek veya harici diskinizi sunucunuzun ilgili portuna takınız ve sunucunuzu yeniden başlatınız. Sunucunuzun BIOS yada EFI’de USB’ den önyükleme yapacak şekilde ayarları düzenlediğinizden emin olunuz.

Network ile Kurulum : Deployment sunucusuna bağlayınız ve sunucunuzu yeniden başlatınız. Sunucumuzun BIOS ayarlarında PXE-Boot aktif etmeyi ve Boot seçeneklerinde networkü ilk sıraya getirecek şekilde önyükleme ayarlarını düzenlediğinizden emin olunuz.

Varsayılan olarak DVD den boot edilerek başlayacaktır. DVD’den boot almaması durumunda POST ekranı yada BIOS/UEFI ayarları ile boot seçeneği kontrol edilmelidir

Server 2019 kurulumumuza başlıyoruz
Kurulum işlemine her zaman ki gibi kurulum dili, bölge, saat dilimi ve klavye dil ayarlarını yaparak başlıyor ve Next diyerek devam ediyoruz.
Language to Install: Kurulum dili seçimi bu kısımdan yapılmaktadır.
Time and current format: Bölgenize özgü zaman formatının seçimi bu alandan yapılmaktadır.
Keyboard or input method : Klavye dili veya diğer giriş yöntemlerini seçiniz.
Install now” butonuna tıklıyor ve kuruluma devam ediyoruz.
Repiar your computer” seçeneği ise kurulu olan Server 2019 işletim sisteminde meydana gelmiş bir sorunda işletim sisteminin onarımı/kurtarma gibi seçeneklerinin bulunduğu moda geçebilirsiniz. Bu seçeneği işletim sisteminin kritik dosyalarının zarar görmesi/bozulması durumunda bu ara yüze erişerek sorun giderilmesinde kullanabilirsiniz.
Select The Operating System You Want To Install” ekranında kurmak istediğiniz işletim sistemi sürümü ve kullanıcı grafik arayüzü türü (Desktop ExperienceBu ekranda ise kuracağımız Server 2019 versiyonunu seçeceğiz. Grafiksel arayüzlü kurulum gerçekleştireceğiz. Karşımıza Standart ve Datacenter olmak üzere 2 versiyon gelmektedir. Fiziksel ve az sayıda sanal ortam oluşturacağımızı düşünerek Server 2019 Standartd seçeneğini ve eski alışkanlıklarım ve kolaylıkları sebebi ile Dektop Experience Yani GUI (Grafik arayüzlü) seçeneğini seçiyoruz ve Next butonuna tıklayarak devam ediyoruz
I accept the lisans terms” kutucuğunu işaretleyerek Lisans sözleşmesini okuduğumuzu onaylıyor ve Next butonuna tıklayarak devam ediyoruz.
Custom: Install Windows only (advanced)” seçimi ile yeni bir kurulum yapacağımızı belirtiyor ve kuruluma devam ediyoruz.
Where do you want to Install Windows ?” Server 2019 kuerulumu yapacağımız disk seçimi yapılır. Bu ekranda disklerin seçimi, yapılandırma ve biçimlendirme işlemleride yapabiliriz. Kurulum yapacağımız diski seçtikten sonra Next butonuna tıklayarak devam ediyoruz
Installation Windows” kurulum aşamasındaki son adımdır. Server 2019 kurulumu için ilgili dosyaları kopyalanır. Kurulum çeşidine ve sunucusunun hızına göre işlem zaman alacaktır. Kurulum işlemi sırasında sunucu birkaç kez yeniden başlayacaktır.
Kurulum işlemimi tamamlandıktan sonra karşınıza çıkacak olan Customize Settings sayfasında oturum açmadan önce Server 2019 yerel yönetici (local administrator) hesabının parolası belirlememizi isteyecektir. Ve tabiki bilgininen önemli güç olduğu ve korunması gerektiğini hatırlayarak komplex bir şifre belirleyoruz Ör: Bu1K0mpL3X*T1R
Engelli arkadaşlar için erişilebilirlik seçeneklerinin kullanılması amaçlanıyorsa ekranın sol alt köşesinde yer alan ikonu ile yer alan özellikleri görüntüleyebilirsiniz.
Kurulum işlemimiz tamamlanmış administrator şifremiz tanımlanmıştır artık çmak için CTRL+ALT+DELETE tuş kombinasyonlarını kullanarak “Administrator” kullanıcı ile oturum açabilirsiniz.
Administrator kullanıcısı ile başarılı oturum açtığınızda sizi “Server Manager” karşılayacaktır.